دادگاه قاهره پیروزی کشورهای دیگر کشورهای عربی

دادگاه: قاهره پیروزی کشورهای دیگر کشورهای عربی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی رصد رونق از «بهار» بورسی‌ها

نخستین ماه از فصل تابستان به صورت سنتی دوران پرخبر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده هست. مجامع شرکت های بورسی در این ماه و به خصوص در روزهای نهایی آن به اوج

رصد رونق از «بهار» بورسی‌ها

رصد رونق از «بهار» بورسی ها

عبارات مهم : بازار

نخستین ماه از فصل تابستان به صورت سنتی دوران پرخبر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده هست. مجامع شرکت های بورسی در این ماه و به خصوص در روزهای نهایی آن به اوج خود می رسد. به صورت همزمان مهلت قانونی انتشار صورت های مالی فصل بهار نیز به آخر می رسد و بر این اساس همگام با برگزاری مجامع انتشار عملکرد ۳ ماه نخست سال بر جذابیت تیرماه بورس می افزاید. طی امروز و فردا تعداد زیادی شرکت ها مجامع سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ را برگزار می کنند. در ادامه روزهای اخیر عملکرد ۳ماه نخست شرکت ها با شدت بیشتری روی «کدال» قرار می گیرد. بخش قابل توجهی از شرکت ها نیز طی روزهای گذشته عملکرد فصل بهار خود را منتشر کردند.

عملکرد فصل بهار شرکت های متفاوت نکات قابل توجهی را در بردارد. رویه سیاست گذاری در بازار ارز شاید بارزترین توصیه ای باشد که ضربه سهمگینی بر بدنه بازار سهام وارد کرده هست. فصل بهار وقت طلایی بود که به واسطه سیاست های نامناسب ارزی امکان بهره وری کامل از آن تا حدود زیادی از بین رفت. این در حالی است که ماه های باقیمانده از امسال نیز مسیر دشواری را جهت بورس نشان می دهد. اگر پافشاری سیاست گذار در تعیین دستوری قیمت ارز ادامه پیدا کند، در شرایطی که جنگ تجاری چشم انداز بازارهای جهانی را تاریک ساخته هست، مسیر نزولی سودآوری بعضی از شرکت های بورسی را باید انتظار داشت. در جدال ریسک و بازدهی انتظاری، اضافه شدن ریسک سیستماتیک نیز می تواند نسبت قیمت به درآمد انتظاری بازار سهام را کم کردن دهد.

رصد رونق از «بهار» بورسی‌ها

این سیگنال ها به عنوان مانعی در برابر رشد قیمتی سهام تظاهر می کنند. در همین حین اخبار از تجدید نظر در قیمت سود بانکی نیز بر عزم سیاست گذار بر ضربه های متوالی بر بدنه بازار سهام تاکید دارد. زیاد کردن قیمت سود بانکی تنها درمان موقت و بسیار کوتاه مدت جهت اوضاع کنونی اقتصاد کشور هست. این عنوان شاید تلاطم اقتصادی کشور را جهت مدت وقت کوتاهی کم کردن دهد ولی در واقع به کل بدنه اقتصادی کشور ضربه وارد می کند و شدت بحران کنونی، که در ترازنامه بانک ها قابل رصد است را به مراتب زیاد خواهد کرد. در حالی که ریشه کنونی پرسشها اقتصاد کشور غیراقتصادی هست، استفاده از این ابزار اقتصادی که خود دلیلی بر پیدایش چنین وضعیتی در اقتصاد کشور بوده هست، شدت بحران را زیاد کردن خواهد داد.

مانع رونق عملکرد بهار شرکت ها

نخستین ماه از فصل تابستان به صورت سنتی دوران پرخبر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده هست. مجامع شرکت های بورسی در این ماه و به خصوص در روزهای نهایی آن به اوج

فولاد مبارکه اصفهان در ۳ ماه نخست سال به ازای هر سهم موفق به ساخت سود حدود ۲۲ تومانی شده است هست. سایپا که انتظار ثبت زیان را می کشید در بهار با کنترل هزینه ها توانست علی رغم زمستان به سوددهی برسد. پتروشیمی شیراز گرچه همچنان تحت فشار هزینه های ناشی از تسعیر ارز واقع شده است است ولی در نهایت سود ۶ تومانی را منعکس کرده هست. پتروشیمی زاگرس نیز از دیگر شرکت هایی بود که با وجود کم کردن تولید نسبت به حالت معمول به علت انجام تعمیرات اساسی در میانه فصل بهار، سودآوری مناسبی را به بازار ارائه داده هست؛ (سود حدود ۱۸۱ تومانی به ازای هر سهم حاصل عملکرد «زاگرس» طی دوره مزبور بود). پتروشیمی خارک نیز سود حدود ۱۲۱ تومان را در ۳ ماه نخست محقق کرده هست. توصیه ای که در عمده شرکت های کالایی وجود دارد امکان جهش بیش از پیش سودآوری هست. این حق به دنبال سیاست اشتباه ارزی از سهام داران این شرکت ها گرفته شد.

شرکت های صادراتی در ۳ ماه نخست سال عملکرد نسبتا مناسبی داشتند. گزارش مشروح عملکرد شرکت ها و نکات مربوطه در سایت «دنیای بورس» در دسترس خواهد بود، ولی توصیه ای که نمی توان از آن غافل شد امکان درخشش هر چه زیاد سودآوری شرکت ها در بهار بود. سیاست دستوری موجود باعث شد که میزان عرضه شرکت ها در داخل کشور شدت یافتن شود ولی نتیجه آن ساماندهی نبود، بلکه بسیاری را به تقلای کسب سود حاصل از رانت ارزی (اختلاف قیمت ارز واقعی با دولتی) موجود به سمت بازار کالایی جذب کرد. چه بسیاری که فلزات رنگی را از تولیدکننده مهم با قیمت ارز دولتی خریداری کرده اند و همین کالاها را با عناوین متفاوت مانند قراضه مس یا فولاد به کشورهای همسایه صادر کرده اند.

سود ناشی از مکانیزم رانتی در عرضه بورس کالا بعضا به ۱۰۰ درصد رسید. به نظر می رسد مدیران دولتی از آن غافل هستند و همچنان با پافشاری تمام بر عرضه هر چه زیاد کالاها در داخل کشور اصرار دارند.

رصد رونق از «بهار» بورسی‌ها

علاقه وافر سیاست گذاران جهت ایجاد رانت در اقتصاد کشور سابقه طولانی دارد که در این میان تنها تولیدکننده و سهام دار متضرر خواهد شد و عده ای خاص در این میان سود خواهند برد. علاوه بر این موارد در سال های نه چندان دور احتمالا اخبار زیادی از فسادهایی که در این عنوان رخ داده هست، رونمایی خواهد شد. بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران تجربه این چنین اتفاقاتی را در ساختار نیمه دولتی بسیاری از شرکت ها دارد و اثرات دوره های پیشین سیاست های اشتباه در بندهای حسابرسی شرکت ها و میزان ذخایر مشکوک الوصول کاملا نمایان هست. فارغ از ضربه ای که سیاست گذار با عملکرد خود در فصل بهار به سودآوری شرکت ها وارد کرد، نگرانی از آینده نیز به شدت وجود دارد. در این خصوص پافشاری بر سیاست های گذشته در کنار انتظارات موجود، نگرانی را میان فعالان بازار سهام بیش از پیش زیاد کردن داده است.

ریزش بازارهای جهانی و بورس

قیمت کالاها به خصوص فلزات در بازار جهانی طی هفته ها افت محسوسی را تجربه کرده هست. گرچه همچنان بعضی از فلزات مانند فولاد در برابر موج ریزشی مقاومت کرده هست، ولی نگرانی از افول اقتصاد جهانی به حدی اوج رفته است که احتمال ریزش هر چه زیاد شاخص بازارهای کالایی را تقویت می سازد. در حالی که میانگین قیمت فلزات در بازار جهانی در ۳ماه نخست امسال اعداد بالایی را نسبت به سطوح کنونی قیمت ها نشان می داد، سودآوری شرکت ها در فصل های باقیمانده از امسال با اوضاع کنونی تحت فشار قرار خواهد گرفت.

نخستین ماه از فصل تابستان به صورت سنتی دوران پرخبر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده هست. مجامع شرکت های بورسی در این ماه و به خصوص در روزهای نهایی آن به اوج

در حالی که بهار با قیمت های بالای ارز و همچنین سطوح بالای قیمت کالاها در بازار جهانی می توانست عملکرد درخشان شرکت ها را به دنبال داشته باشد، ولی سیاست غلط ارزی باعث شد که این سود به حساب دلالان انتقال یافته شود. در ماه های آتی نیز نگرانی از بازارهای جهانی عامل دلواپس کننده جهت بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران محسوب می شود. اگر بنا باشد سیاست گذار همچنان بر سیاست ارزی خود پافشاری کند، باید درخصوص اوضاع به وجود آمده دلواپس بود. البته توصیه ای که باید به آن توجه کرد آستانه کم مقاومت سیاست های دستوری در برابر رویه بازار آزاد هست. تنها عنوان اینکه هر چه مدت وقت این سیاست ها طولانی تر شود در آینده باید هزینه بیشتری را سیاست گذار و کل کشور در این قبال پرداخت کند.

ریسک سیستماتیک و آینده سهام

رصد رونق از «بهار» بورسی‌ها

احتمال بازگشت تحریم های سختگیرانه آمریکا بر اقتصاد کشور دو ریسک عمده را جهت کل اقتصاد کشور در برخواهد داشت. نخست اثر روانی این عنوان بر کل اقتصاد کشور و بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. نوسان روزافزون ارزی در اقتصاد کشور در صورتی که سیاست های مناسبی جهت برداشتن سایه تحریم ها از سوی سیاست گذار اتخاذ نشود، چندان دور از انتظار نیست. در تلاطم سیاسی ریسک سرمایه گذاری در سهام زیاد کردن خواهد یافت و این عنوان بر قیمت سهام فشار وارد خواهد کرد. عنوان دیگر به آینده اقتصادی کشور در دوران تازه بازمی گردد. اگر واقعا بنا باشد تحریم ها راه های صادراتی کشور را مختل کند، کل اقتصاد کشور را درگیر خواهد کرد. در این خصوص شنیده ها حاکی از این عنوان است که آمریکا راه های پیشین دور زدن تحریم از سوی کشور را در کشورهای همسایه نیز شناسایی کرده و جهت رسیدن به اهداف خود و کشاندن دوباره کشور عزیزمان ایران به پای میز مذاکره تمام تلاش خود را در بستن مسیرهای قبلی به کار خواهد برد.

البته همچنان امید وجود دارد که با تدبیر تیم کنونی دولت و به اعتبار کاردانی وزارت خارجه عبور از این وضعیت،امکان پذیر هست. گرچه اقتصادهای بزرگ به غیر آمریکا عمدتا حامی کشور در برابر تحریم های اقتصادی آمریکا هستند، ولی این کشورها و شرکت های شخصی که در این کشورها حاضر هستند گزینش چندان مشکل میان همکاری با کشور عزیزمان ایران و آمریکا نخواهند داشت و بر این اساس با پذیرفتن واقعیت های موجود باید راه حل های سیاسی مناسبی در نظر گرفته شود.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | سیاست | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs